Akupresura oraz akupunktura to techniki leczenia różnych dolegliwości wywodzące się z Chin. Idea bazuje na stymulowaniu wybranych punktów energetycznych. Niektórzy wierzą, że energia wraz z krwią krąży po organizmie, a uciskając punkty, w których się ona kumuluje, możemy uwolnić się od określonych problemów zdrowotnych.

Skuteczność tych metod ma jednak również nieco bardziej naukowe wyjaśnienie. Otóż są to najczęściej punkty, gdzie spotyka się grupa zakończeń nerwowych, a ich stymulowanie faktycznie ma wpływ na różne funkcje organizmu. Warto przy tym wspomnieć, na czym polega różnica między akupunkturą a akupresurą. Akupunktura polega na wbijaniu malutkich igiełek w określone punkty, podczas gdy akupresura polega na uciskaniu ich palcami.

Akupresura na zmarszczki

W domowych warunkach wypróbować można akupresury na zmarszczki. Nie wymaga ona specjalnych umiejętności – to tak naprawdę prosty w wykonaniu masaż twarzy. Powinien zająć nam kilka minut każdego dnia. Stosowany codziennie, jako uzupełnienie pielęgnacji, zadziała jak delikatny, bezinwazyjny lifting.

Podobnie, jak w przypadku innych części ciała, w obrębie twarzy również znajdują się zakończenia nerwowe. Ich uciskanie sprawi, że mięśnie zostaną rozluźnione, pobudzimy mikro krążenie, pozbędziemy się napięcia, a co za tym idzie poprawimy wygląd skóry oraz owal twarzy. Akupresura twarzy może też pomóc w pozbyciu się stresu i zmęczenia.

Domowemu liftingowi możemy poddać wszystkie partie twarzy. Chcąc wygładzić i napiąć skórę okolic oczu należy przez minutę uciskać opuszkami palców miejsca na nosie, przy wewnętrznych kącikach oczu. Uciski powinny trwać około 5 sekund i zostać powtórzone kilkukrotnie. Pomoże to wzmocnić i rozluźnić mięśnie powiek. Ich ciągłe zaciskanie może doprowadzić do zbyt wczesnego pojawiania się linii mimicznych – zarówno tych w obszarze dolnej powieki, jak i kurzych łapek. Pozostając w okolicy oczy, kolejnym miejscem ucisku jest nasada brwi. Tym razem naciskamy punktowo, miejsce przy miejscu, kierując się od nasady brwi, w stronę skroni. Ten ruch najlepiej powtórzyć około trzech razy. W ten sposób zadziałamy na górne powieki, ale też okolice czoła. Stymulowanie tego miejsca pomoże zapobiec i nieco skorygować problem opadającej powieki.

twarzKoncentrując się na czole, także w tym obszarze znajduje się kilka punktów, których stymulowanie wpłynie na wygląd twarzy. Uciskanie miejsca między brwiami pomoże w redukowaniu tzw. lwiej zmarszczki. Miejsce to należy naciskać przez około minutę w około 5 – 10 sekundowych cyklach. Następnie można przejść do kolejnego punktu, jest to miejsce pomiędzy zakończeniem brwi a linią włosów. Traktujemy je podobnie, jak w poprzednim przypadku – uciskamy przez około minutę w 5 – 10 sekundowych cyklach. Rozluźnisz w ten sposób kluczowe punkty zarówno czoła, jak i oczu. Na zakończenie przez minutę masuj czoło kosteczkami zaciśniętej dłoni. Pobudzisz mięśnie, rozluźnisz ich nadmierne napięcie oraz pobudzisz krążenie. To doskonały sposób dla osób, które borykają się pierwszymi, poziomymi zmarszczkami czoła.

Nie mniejszego kłopotu potrafią dostarczyć okolice policzków oraz ust. Zacznij od uciskania, punkt przy punkcie, linii biegnącej od skrzydełek nosa do kącików ust. To miejsce powstawania bruzdy nosowo – wargowej. Jeżeli jest ona już widoczna, po prostu podążaj jej śladem. Doskonale na policzki zadziała gładzenie linii, znowu wychodzącej od skrzydełek nosa, ale tym razem biegnącej ku skroniom. Nie uciskaj tego obszaru, ale przesuwaj się po nim delikatnie opuszkami palców – zawsze do zewnątrz. Jeżeli pragniesz poprawić stan skóry w okolicy ust, wystarczy, że będziesz uciskać punkt tuż nad środkiem górnej wargi. Ucisk wykonuj w 10 sekundowych cyklach przez około minutę.

Akupresura twarzy pozwoli rozluźnić mięśnie i pobudzić mikro krążenie we wszystkich obszarach twarzy. Poświęcenie kilku minut każdego dnia sprawi, że skóra stanie się zrelaksowana, a nakładane kosmetyki lepiej się wchłoną.