Akupresura to wywodząca się z Chin technika polegająca na stymulowaniu poszczególnych punktów ciała, najczęściej przez wbijanie małych igiełek. To metoda leczenia, którą stosuje się od tysięcy lat, opierająca się na oddziaływaniu na konkretne punkty zakończeń nerwowych. Takie zakończenia, a dokładniej punkty refleksologiczne, znajdują się także w obszarze twarzy.

Masaż na zmarszczki – domowe sposoby

Ucisk i masaż pozwala na pobudzenie krążenia oraz zmniejszenie napięcia, poprawiając jędrność i wygląd cery. Taki masaż można wykonać samodzielnie w domu. Nie wykorzystujemy do niego igieł, a nasze palce i dłonie. Wystarczy kilka minut dziennie, aby się zrelaksować, poprawić owal oraz pobudzić procesy regeneracyjne.

Istnieje kilka kluczowych punktów ucisku. Zacznijmy od oczu. Opuszkami palców naciskaj skórę na nosie, przy kącikach oczu. To sprawi, że mięśnie powiek się rozluźnią. To właśnie nadmierne napięcie mięśni sprawia, że na cienkiej skórze szybciej pojawiają się zmarszczki. Przejdź do następnej części masażu – palcami naciśnij na nasadę brwi. Wykonuj punktowe uciski wędrując wzdłuż brwi, w kierunku skroni. Ostatnią czynnością jest naciskanie dolnej powieki. Zaczynamy od kącika oczu i ponownie wędrujemy w kierunku skroni. Każdy ruch należy powtórzyć pięciokrotnie.

masaz-twarzyMożemy przejść do skóry obszaru czoła. Jeżeli pragniesz pozbyć się zmarszczek poziomych oraz tzw. lwiej zmarszczki, zacznij od uciskania punktu między brwiami. Po około minucie zacznij uciskać miejsce, gdzie kończy się brew, a zaczyna linia włosów. Następnie zaciśniętymi w pięść dłońmi, a dokładniej kostkami, masuj i uciskaj środek czoła. Kieruj się przy tym od środka do zewnątrz; to ćwiczenie powinno trwać około minuty. Przez następne 60 sekund możesz delikatnie, okrężnymi ruchami rozmasowywać okolice skroni. W ten sposób także rozluźnisz mięśnie czoła. Na koniec, przez kolejną minutę lekko oklepuj twarz na zmianę całymi dłońmi i opuszkami palców. Zobacz jak powstają zmarszczki czołowe.

Przechodzimy do niższych partii twarzy. Zaczniemy od punktów na nosie. Najpierw, przez pół minuty przejeżdżaj po bokach nosa, kierując się z dołu, ku górze. Następnie przejdź do gładzenia opuszkami linii od skrzydełek nosa po uszy. Skutecznie działa naciskanie punktu tuż nad środkiem górniej wargi. Trzymaj ucisk przez kilka sekund, rozluźnij się i powtórz kilka razy. Pozostając w okolicy ust, ułóż palce środkowe nad górną wargą, serdeczne natomiast nad dolną. Opuszkami zacznij gładzić skórę, powoli przesuwać się do zewnątrz.

Następnym punktem jest masaż żuchwy. Zaciśnij zęby i wyczuj pod palcami miejsce, gdzie napinają się mięśnie, w okolicy szczęki. Delikatnie, palcami rozmasuj ten punkt, przechodząc do miejsca, gdzie mięśnie są rozluźnione. Przez cały czas trzymaj język tak, aby dotykał podniebienia. Na zakończenie zajmiemy się owalem twarzy. Chcąc go poprawić, zacznij od uciskania, punkt przy punkcie, linii od kącików ust w kierunku brody. Następnie w odwrotnym kierunku – punkt przy punkcie uciskaj skórę na linii od kącików ust do uszu.

Istnieje wiele metod na pozbycie się linii mimicznych. Poza profesjonalnymi kosmetykami oraz zabiegami, na zmarszczki mogą pomóc domowe sposoby (np. opisane tu maseczki). Jednym z nich jest akupunktura twarzy, a dokładniej masaż twarzy. To doskonały sposób na poprawienie jej wyglądu. Pobudza krążenie, mobilizuje skórę i rozluźnia mięśnie. Pozbycie się napięcia z twarzy, poprzez stymulację kluczowych punktów, może zaowocować promiennym, zdrowszym wyglądem. Warto do niego wykorzystać krem przeciw zmarszczkom mimicznym, który będziemy przy okazji rozprowadzać na całej twarzy.