Zmarszczki na czole należą do grupy zmarszczek mimicznych. Pojawiają się one zazwyczaj wtedy, gdy jesteśmy zmartwieni, rozzłoszczeni albo szczerze zaskoczeni. Długotrwałe, silne emocje nie są jednak jedyną przyczyną ich powstawania. Zobacz, jakie czynniki predysponują nas do wystąpienia pierwszych zmarszczek na czole!

1. Upływ czasu

Razem z nami starzeje się nasza skóra. Z wiekiem staje się ona mniej elastyczna i jest to zupełnie naturalny proces. Ogromny wpływ na powstawanie zmarszczek mają zachodzące w organizmie zmiany hormonalne, np. te związane z menopauzą. W ich wyniku skóra (także ta na czole) staje się cienka, wiotka i mało sprężysta. Pojawiają się na niej trwałe zmarszczki – głównie poziome, ale i pionowe, np. między oczami. Dodatkowo z upływem lat postępują ubytki tłuszczu i kości, które podtrzymują skórę twarzy, co jeszcze bardziej pogłębia jej obwisanie. Na delikatne zmarszczki pomogą składniki, jakie każdy znajdzie w swojej kuchni – sprawdź przepisy.

2. Czynniki genetyczne a zmarszczki na czole

Zwłaszcza nasze geny decydują o tym, jak szybko pojawiają się pierwsze zmarszczki na czole. Jaki krem wybrać? To zależy od rodzaju naszej skóry. Odziedziczone cechy naszej skóry, takie jak rodzaj cery, pozostają w bezpośrednim związku z natężeniem i momentem wystąpienia zmarszczek oraz  będą determinowały rodzaj kosmetyku, jaki będzie dla nas najlepszy. Co istotne, skóra tłusta starzeje się najwolniej – młodzieńcza skłonność do wyprysków wiąże się zatem z pewnym uprzywilejowaniem w dojrzałym wieku. Co za tym idzie, jeśli odziedziczymy skórę suchą i mało elastyczną, pokryje się ona zmarszczkami znacznie szybciej. Jedynym ratunkiem jest w tym przypadku regularne nawilżanie cery i dokładanie starań, żeby jak najdłużej zachowała ona jędrność. Jak widać, proces starzenia się skóry jest nierozerwalnie związany z jej typem, ale i stanem, dlatego warto jak najwcześniej kupić krem na zmarszczki na czole. Także sam rodzaj karnacji decyduje o szybszym pojawieniu się zmarszczek na czole. Ciemniejsza skóra jest mniej wrażliwa na promieniowanie UV, a więc będzie broniła się dłużej.

3. Mimika

zmarszczki-3Zazwyczaj to właśnie ten czynnik przychodzi nam do głowy w pierwszej kolejności. Zmarszczki na czole i pod oczami to w końcu najszybciej pojawiające się zmarszczki mimiczne. Widać to zwłaszcza na przykładzie osób, które marszczą czoło z przyzwyczajenia, nawet jeśli nie ma takiej potrzeby. Teoretycznie najlepszą metodą na zmarszczki na czole wydaje się więc długotrwała praca nad swoją mimiką. Jeśli jednak nie jesteś powściągliwą Azjatką o gładkiej cerze, będzie to od Ciebie wymagać przytłaczających pokładów samokontroli. Prawda jest taka, że przypadku osób o bogatej mimice i otwartej ekspresji wcześniejsze wystąpienie zmarszczek jest właściwie nieuniknione. Na szczęście wpływ intensywnych grymasów na kondycje skóry można niwelować przy pomocy profesjonalnych metod.

4. Promieniowanie UV a zmarszczki na czole

Wspominaliśmy o nim już przy okazji karnacji – teraz zastanowimy się, dlaczego promienie UV są szkodliwe dla naszej skóry. Opalając się na słońcu czy w solarium bez użycia filtra, dobrowolnie godzimy się na wcześniejsze zmarszczki na czole. Promieniowanie niszczy kolagen i elastynę, a przez to przyspiesza starzenie się skóry. Nie czujemy nawet, że ulega ona stopniowemu niszczeniu – nie musi się to objawiać ani jej zaczerwienieniem, ani poparzeniem. Jedyny sposób, żeby opóźnić cały ten proces, to wdrożenie odpowiedniej ochrony i regularne nawilżanie cery.

5. Czynniki atmosferyczne i podrażnienia

Jeszcze jednym winowajcą odpowiedzialnym za zmarszczki na czole są czynniki atmosferyczne. Wystawieni na pełne słońce, zimne temperatury czy ostry wiatr często mimowolnie marszczymy czoło. To właśnie ono jest najbardziej wyeksponowane, a przez to najszybciej ulega zniekształceniom i mikrourazom. Także zanieczyszczenie powietrza ma bezpośredni wpływ na powstawanie i utrwalanie się zmarszczek. Jak więc chronić skórę przed niechcianym działaniem czynników zewnętrznych? Redukcja zmarszczek na czole to ostateczność – najpierw zajmij się profilaktyką, czyli zadbaj o odpowiednie kremy, okulary przeciwsłoneczne czy ciepłą zimową czapkę. Jednocześnie uważaj na podrażnienia i stosowanie wysuszających, agresywnych kosmetyków. Możesz niechcący uszkodzić lipidowy płaszcz ochronny skóry twarzy. Wtedy jeszcze bardziej wystawisz czoło na działanie słońca, wiatru i wolnych rodników.